Hoppa till huvudinnehåll

Ö städning i Gottskär

Strandstädning, Utflykter, Utställningar, Friluftsliv, Konst & Musik

Under Västerhavsveckan anordnar vi två dagar av ö‑städning i Gottskär den 8–9 augusti, där Sophia’s konstutställning sätter ljuset på havets skräp och inspirerar till handling ute på öarna.

GLADA VOLENTÄRER PÅ PRIMA

Gemensam Ö-städning i Gottskär – 8 & 9 Augusti,
Under Västerhavsveckan bjuder vi in till två dagar av gemensam Ö-städning i Gottskär, i samarbete med Skafferiet och konstnären Sophia. Sophia visar även sin konstutställning som lyfter fram skräpet i våra hav och hur det påverkar livet längs kusten.

Praktisk information

Tid & plats:
Vi samlas på bryggan i Gottskärs hamn kl. 10.00 både den 8 och 9 augusti. Därifrån åker vi ut tillsammans och städar i ett par timmar innan vi återvänder till Gottskär.

Efter städningen:
När vi kommer tillbaka bjuds det på kaffe, och deltagare får rabatt på mat hos Skafferiet.

Bra att ta med:
Oömma kläder
Heltäckande skor som fungerar att hoppa i klipporna
Dricksvatten, helst i en återanvändbar flaska

Vi står för handskar.

Varför vi gör detta
Tillsammans kan vi göra skillnad för våra hav, våra stränder och vår gemensamma framtid. Genom att städa, uppmärksamma och diskutera skräpet i havet skapar vi både medvetenhet och konkret förändring.