Hoppa till huvudinnehåll

Gullholmen, 4 aug

Flaggskepp med 2 st aktiviteter

Upptäck havets magi på Västerhavsveckans fokusdag på Gullholmen den 4 augusti 2026!

Vasterhavsveckan Gullholmen 4 aug 2026
Amplifyphoto

Välkommen till en dag fylld av kunskap, upplevelser och aktiviteter för både vuxna och barn i en av Bohusläns mest unika skärgårdsmiljöer. Följ med på guidade vandringar genom dramatiska kustlandskap på Härmanö, lyssna till inspirerande föredrag på Gullholmsgården, möt marinbiologerna i Havsverkstan och testa spännande prova-på-aktiviteter med havet i centrum.

Flera aktiviteter kommer ske på Ångbåtsbryggan där även toppsegelskonaren Kvartsita kommer lägga till. Ett besök ombord på Kvartsita och de andra aktiviteterna på bryggan kan verkligen rekommenderas.

Ångbåtsbryggan ligger på Gullholmens östra sida, tre minuters promenad från färjeläget. Följ våra skyltar för att hitta dit.

Oavsett om du är nyfiken naturälskare, havsentusiast eller bara söker en minnesvärd sommardag finns något att upptäcka. Kom och upplev havet med alla sinnen – och låt besöket på Gullholmen under Västerhavsveckan bli en av sommarens absoluta höjdpunkter!

Aktiviteterna som ingår.